در صورتی که نیاز به وکیل پایه یک دادگستری دارید لطفا با شماره تلفن (87132 - 021) تماس حاصل فرمایید.
232 بازدید
سوال شده در فروش ملک مشاعی توسط (120 امتیاز)
ویرایش شده توسط
پدر من ملكي رو مشاركت در ساخت كردن به عنوان سازنده. ٦٠درصد مالك زمين و ٤٠درصد سازنده. پس از تامين پاركينگ واحدها، مغازه اي در قسمت پاركينگ ساختند تا بعدا كاربري تجاري براي آن بگيرند.از بين ١٢واحد ساختمان مربوطه ١٠ واحد مالكان جديد در دفترخانه وكالت به سازنده دادند براي آنكه ادعايي نكنند و اجازه اخذ سند و تغییر کاربری آن مغازه را داشته باشند. دو واحد كه بنام مالك اوليه زمين مانده بود وكالت نداد و ميگوید طبق قرارداد اوليه ٦٠درصد مغازه براي من است. در مورد اين مغازه آيا با توجه به انجام تعهدات قرارداد مشاركت از طرف سازنده و داشتن ١٠واحد از ١٢واحد وكالت، سازنده ميتواند براي گرفتن سند و اخذ مالكيت مغازه اقدام نمايد يا بايد ٦٠درصد را به مالك آن دو واحد دهد؟ در صورت اينكه مغازه به دو مغازه كوچك تر تقسيم شود ايا ميتواند براي يكي از انها اقدام به سند كند بدون اينكه نياز به رضايت طرف مقابل داشته باشد؟
پدرم حتی درخواست تغییر کاربری تجاری دادند که نیاز به بردن هر ۱۲ سند به شهرداری است. و همچنین درخواست افراز در اداره ثبت کردند که آن هم گفتند اول از شهرداری تغییر کاربری و پرداخت هزینه تجاری را انجام بدهید و هنگام صدور سند درخواست افراز نمایید. در حالی که با توجه به مخالفت این مالک دو واحد هیچ اقدامی نمیتوان در شهرداری و ثبت انجام داد.
بین مالک  و سازنده برای ساخت طبقه ششم که تراکم خریدند، قرارداد ٦٠ به ٤٠ به نفع سازنده بسته شده است. آیا با توجه به اخرین قرارداد میتوان ثابت کرد 60 درصد مغازه مال سازنده است؟
آیا از طریق وکیل میتوان این فرد را راضی کرد به جای طلب کردن ۶۰ درصد مغازه مربوطه راضی به داشتن متراژ متناسب با همان دو سهم خود شود؟ اگر امکان این کار هست چقدر زمان میبرد و هزینه حق الوکاله آن چقدر است؟
این مشاوره حقوقی را برای همه به اشتراک بگزارید

لطفا وارد شده یا عضو شوید تا بتوانید سوال بپرسید

1 پاسخ

پاسخ داده شده توسط مدیر کل (870k امتیاز)
در صورتیکه در قرارداد اولیه در خصوص مغازه توافق نشده باشد علی الاصول 60 درصد متعلق به مالکین میباشد و 40 درصد متعلق به سازنده مگر اینکه از ابتدا توافق به نحو دیگری شده باشد.
اگر پاسخ من به شما کمک کرده است، با من تماس بگیرید تا وکالت پرونده شما را به عهده بگیرم. تلفن تماس: ۸۷۱۳۲ داخلی ۱ گروه وکلای یاسا

مشاوره های حقوقی مشابه

درخواست سریع وکیل
۰۲۱-۸۷۱۳۲
تهران، میدان آرژانتین بخارست، خیابان هشتم، پلاک ۳ طبقه ۴ واحد ۷

36.8k سوال

36.9k پاسخ

44.5k کاربر

60 نفر آنلاین
0 عضو و 60 مهمان در سایت حاضرند
بازدید امروز: 4815
بازدید دیروز: 106297
بازدید کل: 58434572
...